Для предложений и сотрудничества: [email protected]
Пашинян в любом случае уйдет. Но интернет помнит всё. И все сторонники Никола выйдут наружу. Все , без исключения. Фамилии будут публиковаться, истории , как богатые армяне прислуживали Пашиняну в Москве всплывут. Страдать будут не только сторонники Пашиняна, но и их дети и внуки. Такова судьба предателей нации.
📍То, что происходит с нами, также имеет цивилизационное измерение.
Если вкратце, то мы снова демонстрируем неспособность читать геополитические коды.
В мире начался поворот вправо.
Мир переосмысливает либерализм (который на самом деле был исчерпан еще после Первой мировой войны, позже трансформировавшись в компромиссный неолиберализм).Мы только сейчас пытаемся позиционировать себя в либеральной системе ценностей, наивно полагая, что это привлечет кого-то на Западе,который, в свою очередь, все больше отдаляется от либерализма. дождитесь результатов выборов в Европейский парламент в июне и убедитесь в этом сами.
Вместо этого мы ищем спасения на Западе, который как цивилизационный, геополитический проект исчерпал себя.
Создается впечатление, что мы живем в 1990-х годах, когда постсоветская либеральная трансформация превратилась для многих в религиозную доктрину.
СИЛЬНАЯ АРМЕНИЯ
Պարզվում է, որ թմբկահարվող 8,7% տնտեսական աճի հետ մեկտեղ 2023 թ.-ին Հայաստանում էապես աճել է մեկ շնչի հաշվով պարտքի տեսակարար բեռը: Մասնավորապես, 3600 ԱՄՆ դոլարից այն հասել է 4000 դոլարի:
Պարզ ասած՝ 400 դոլարով աճել է յուրաքանչյուրիս պարտքը:
Խնդիրը, թերևս, նրանում է, որ Հայաստանում շարունակվում է ՛՛երրորդ աշխարհի՛՛ երկրի տնտեսական քաղաքականություն իրականացվել՝ խարսխված առավելապես առևտի ու ծառայությունների վրա՝ առանց հեռահար ռազմավարական նպատակների, առանց արդյունաբերական հզորությունների ստեղծման ու շուկայի ընդլայնման հեռանկարի (սրա պատճառով է, ի դեպ, որ վերջին տարիներին Հայաստանում կոնվենցիոնալ՝ մեծ էներգետիկան փորձում են փոխարինել փոքրով):
Այսպես, 2023 թ.-ի Հայաստանի ՀՆԱ-ի կառուցվածքում ամենամեծ աճն արձանագրել է մեծածախ ու մանրածախ առևտուրը:
Ընդ որում, բացասական դինամիկա է դրսևորվել հանքագործական արդյունաբերություն ու բացահանքերի շահագործման , ինչպես նաև գյուղատնտեսության ոլորտներում:
Այսպիսի ՛՛առնեմ-ծախեմ՛՛ մոդելի գերակայության պայմաններում լիովին տրամաբանական է, որ վերջին տարիների ընթացքում Հայաստանում չի իրականացվել որևէ լուրջ ներդրումային ծրագիր, կյանքի չի կոչվել որևէ էական ենթակառուցվածքային նախագիծ:
Գնալով ավելի ու ավելի համեստ հավելյալ արժեք ստեղծող հայաստանյան տնտեսության համար միակ այլընտրանքը պարտքի ավելացումն է՝ իրենից բխող բոլոր անվտանգային ու սոցիալական ռիսկերով:
Наряду с хваленым экономическим ростом на 8,7% в 2023 г. в Армении значительно возросло удельное долговое бремя на душу населения. В частности, с 3600 долл. США оно достигло 4000 долл. США.
Проще говоря, долг каждого гражданина республики увеличился на 400 долл. США.
Проблема, пожалуй, в том, что Армения продолжает проводить экономическую политику страны «третьего мира», завязанную в основном на торговле и услугах, без долгосрочных стратегических целей, без перспективы создания промышленных мощностей и расширения рынка (вот почему, кстати, в Армении в последние годы пытаются заменить традиционную большую энергетику на малую).
Так, в 2023 г. наибольший прирост в структуре ВВП Армении зафиксирован за счет оптовой и розничной торговли.
В то же время негативная динамика наблюдается в горнодобывающей промышленности и эксплуатации карьеров, а также в сфере сельского хозяйства.
В условиях господства такой модели «купи-продай» вполне логично, что в Армении за последние годы не было реализовано ни одной серьезной инвестиционной программы. Ни одного значимого инфраструктурного проекта.
Единственной альтернативой для экономики Армении, создающей перманентно сокращающуюся добавленную стоимость, является увеличение долга со всеми вытекающими из этого рисками безопасности.
🇮🇷🛢️Иран обнаружил крупные запасы сланцевой нефти в нескольких регионах страны
Национальная иранская нефтяная компания (NIOC) заявляет, что страна обнаружила залежи сланцевой нефти в 10 различных местах по всей стране.
Директор по разведке NIOC Мехди Факур объявил, что специально разработанная модель компании позволит добывать нефть из этих ресурсов.
Он добавил, что об официальных открытиях нефтяных месторождений будет объявлено министром нефти в ближайшее время.
Далее чиновник сказал, что добыча сланцевой нефти в Соединенных Штатах обходится примерно в 40 долларов за баррель. Однако новая модель добычи сланцевой нефти, внедренная в Иране в западной провинции Лорестан, будет стоить около 25 долларов за баррель.
В 2017 году Иран обнаружил в Лорестане запасы сланцевой нефти в размере 2 миллиардов баррелей.
Сланцевая нефть - это нетрадиционная нефть, получаемая из фрагментов горючих сланцевых пород путем пиролиза, гидрирования или термического растворения.
Տավուշի գյուղերի հանձնման դեպքում Հայաստանը հայտնվելու է անկլավ-պետության կարգավիճակում:
Դեռևս 1990-ականներին մշակված ու 2018 թ.-ի ՛՛թավշյա հեղափոխություն՛՛ հատուկ օպերացիայից ի վեր կյանքի կոչվող այս ծրագիրն այսօր կուլմինացիոն փուլ է մտել: Աշխարհաքաղաքական ակտորները բացել են խաղաքարտերը: Աչք ունեցողը կտեսնի, ականջ ունեցողը կլսի:
Այս պահին անկլավ-պետության, թերևս, դասագրքային օրինակներից է Լեսոտոն: Ամբողջությամբ Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունով (ՀԱՀ) շրջապատված՝ Լեսոտոն վաղուց որպես քվազիպետություն է հանդես գալիս՝ առանց սեփական արտաքին քաղաքականության ու ազգային զինված ուժերի: Վերջիններս, իհարկե, ֆորմալ գործում են, սակայն բացառապես ներքին անվտանգության ապահովման համար: Արտաքին անվտանգության գործառույթները իրականացվում են ՀԱՀ-ի կողմից:
Տնտեսական առումով պատկերը ևս, մեղմ ասած, տխուր է:
Բնակչության մեծ մասը զբաղվում է գյուղատնեսական աշխատանքներով, մի մասն էլ սեզոնային աշխատանքներ է իրականացնում ածխի հանքերում: Փաստացի Լեսոտոն օգտագործվում է ՀԱՀ-ի կողմից որպես հումքային կցորդ (ածուխ ու թանկարժեք քարեր): Այս անկլավ-պետությունում շահագործվում է ընդամենը մեկ՝ խիստ լոկալ նշանակության երկաթուղային ուղղություն՝ ՀԱՀ-ի հետ կապ ապահովելու համար: Արտաքին առևտրաշրջանառության կառուցվածքում ևս դոմինանտ է ՀԱՀ-ը՝ ապահովելով դրա շուրջ 90%-ը:
Սակայն կա մի ՛՛սփոփիչ՛՛ հանգամանք: Լեսոտոն պարբերաբար ֆինանսական օգնություն է ստանում ԱՄՆ-ից ու ԵՄ-ից: Ճիշտ է, շատ համեստ օգնություն, ինչը սակայն, չի խանգարում տեղի իշխանություններին ներկայացնել դա որպես լուրջ առաջընթաց:
Լեսոտոն, իհարկե, ՄԱԿ-ի անդամ միակ անկլավ-պետությունը չէ: Կա ևս մեկը՝ Սան-Մարինոն, որը, շրջապատված լինելով քաղաքակիրթ Իտալիայով՝ կանգնած չէ լուրջ անվտանգային ու սոցիալ-տնտեսական ռիսկերի առաջ:
Այս շարքում մենք կարող ենք լինել երրորդը, եթե կորցնենք ցամաքային ուղիղ հաղորդակցության հնարավորությունները Վրաստանի ու Իրանի հետ՝ հայտնվելով թուրք-ադրբեջանական խեղդող օղակի մեջ:
Бизнес по всему миру должен быть готов к эскалации политических рисков, предупреждает британский брокер Howden в своем новом отчете.
Время «спокойной жизни» закончилось из-за разрушительных войн, геополитической нестабильности и ослабления мировой торговли. Как следствие, мировая экономика сталкивается с возросшими угрозами безопасности, высокой инфляцией, ужесточением денежно-кредитной политики, нарушением цепочки поставок и замедлением экономического роста.
2024-й станет годом «выборов» – они должны состояться в 60 странах, на которые приходится около 40% мирового населения и валового внутреннего продукта.
Потенциал политической нестабильности представляет собой серьезный риск в 2024 году, поскольку уже существовавшие обиды, связанные с ростом стоимости жизни, отсутствием продовольственной и энергетической безопасности, падением реальных доходов и высоким уровнем долга, порождают более частые акты насилия. Эти факторы еще больше усугубляются популизмом и поляризацией, а также опасениями, что дезинформация может подорвать демократический процесс
Данные Howden показывают, что застрахованные убытки от гражданских беспорядков значительно выросли за последнее десятилетие и составили $7 млрд в 2020-2023, а недавние потери от гражданских беспорядков –это не серия случайных действий, а проявление весьма сложной макросреды, которая еще больше подпитывается распространением технологий, смартфонов и ростом популярности социальных сетей.
В целом десятку основных ужасов коллеги перечислили на слайде: экстремальные погодные условия, дезинформация при помощи AI, социальная и политическая поляризация, рост стоимости жизни, кибератаки, падение экономик, разрушение цепочек поставок критически важных ресурсов, эскалация старых и новые межгосударственных конфликтов, атаки на критическую инфраструктуру и разрушение цепочек поставок продуктов питания.
❗️Иран запустил БПЛА-камикадзе по Израилю. Борт номер 1 с Нетаньяху ֊ «самолёт судного дня», который никогда ещё не использовался, поднят в воздух и покидает Израиль, ֊ источники axios
Ракетный залп с территории Ливана в направлении Израиля. Хезболла пустила свои ракеты. Идёт комплексная атака.
Сирия и Ирак предоставили свои территории для ударов по Израилю.
Воспользуется ли Баку эскалацией на Ближнем Востоке, чтобы быстро прорубить т.н. "Зангезурский коридор"?
На первый взгляд - вполне возможно.
Тем более, что совпадают два важных обстоятельства:
1. Иран, как актор, сдерживающий "коридорную стратегию", отныне с головой погружен в израильское направление.
2. В Ереване, учитывая сложившуюся политическую конъюнктуру, все благоприятствует очередным стратегическим уступкам.
С другой стороны, Иран - системный игрок , для которого сохранение границы с Арменией - опосредованно составляющая часть борьбы против сионизма.
Ослабление Ирана в северном направлении приведёт к серьёзным перестановкам на Южном Кавказе с возможностью активизации здесь израильского фактора. Не стоит забывать о звучащих из Тегерана в 2021-2022 гг. заявлениях о присутствии сионистского режима в Азербайджане.
Так или иначе, события на Ближнем Востоке всегда отражаются на Южном Кавказе.
Такова геополитическая органика.
Արդյո՞ք Բաքուն կօգտվի Մերձավոր Արևելքում սրացումից՝ ստանալու այսպես կոչվածը «Զանգեզուրի միջանցքը»։
Առաջին հայացքից դա միանգամայն հնարավոր է։
Ընդ որում, երկու կարևոր հանգամանք համընկնում են.
1. Իրանը, որպես «միջանցքային ռազմավարությունը» զսպող թերևս միակ դերակատար, այժմ ընկղմված է իսրայելական ուղղության մեջ։
2. Երևանում, քաղաքական կոնյունկտուրայից ելնելով, ամեն պայման առկա է հաջորդ ռազմավարական զիջումների գնալու համար։
Մյուս կողմից, Իրանը համակարգային խաղացող է, որի համար Հայաստանի հետ սահմանի պահպանումն անուղղակիորեն սիոնիզմի դեմ պայքարի բաղկացուցիչ մասն է։
Իրանի թուլացումը հյուսիսային ուղղությամբ լուրջ փոփոխությունների կհանգեցնի Հարավային Կովկասում՝ այստեղ իսրայելական գործոնի ակտիվացման հնարավորությամբ։
Չմոռանանք 2021-2022 թթ. Թեհրանից հնչող հայտարարությունները` Ադրբեջանում սիոնիստական ​​ռեժիմի ներկայության մասին։
Այսպես թե այնպես, Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող իրադարձությունները միշտ անդրադառնում են Հարավային Կովկասի վրա։
Սա է աշխարհաքաղաքական օրգանիկան։
Лондон ведет переговоры с Пашиняном об отправке в Армению нелегалов по руандийской схеме
Пишет Times со ссылкой на утекшие документы британского МИД.
Переговоры с Ереваном начались еще в 2023 году, когда замглавы британского МИД Лео Докерти приехал с визитом в Армению, утверждает издание.
Руандийская схема предпологает, что заявки на предоставление убежища в Великобритании будут рассматриваться в Армении, а жить они будут в миграционных центрах, которые Ереван должен построить. Также мигрантам должен быть доступен пакет поддержки на срок до пяти лет, в который войдут обучение, проживание и медицинское обслуживание.
В 2022 году схему предложили для переселения нелегалов из Великобритании в африканскую Руанду
P. S. Руанда ещё не приняла мигрантов, хотя получила задаток от Лондона в £240 млн, не считая обещания новых выплат в течение пяти лет.
Մերձավոր Արևելքում էսկալացիայի խորացումը կարող է էապես փոխել տարածաշրջանային (ներառյալ Հարավային Կովկասը) տրանսպորտային-լոգիստիկ համակարգը:
Այսպես, իրանա-իսրայելական հակամարտության նոր փուլ մտնելը կարող է հարցականի տակ Իրանի մասնակցությունը ՛՛Հյուսիս-Հարավ՛՛ միջազգային տրանսպորտային հաղորդակցությանը (Բալթյան տարածաշրջան-Կովկաս-Իրան-Պարսից ծոց-Հնդկական օվկիանոս): Կամ էլ առնվազն դժվարություններ ստեղծել:
Միաժամանակ, էսլակացիայի խորացումը լուրջ խնդիրներ է ստեղծում նաև Իսրայելի լոգիստիկ հեռնկարների համար: Մասնավորապես, 2023 թ.-ին G20-ի կողից առաջարկված ՛՛Մերձավորարևելյան միջանցք՛՛ նախագիծը (Հնդկաստան-ԱՄԷ-Սաոոդյան-Արաբիա-Հորդանան-Իսրայել-Եվրոպա) կարող է վերջնականապես սառեցվել: Այս հաղորդակցության առանցքային հենակետերից է իսրայելական Հայֆա նավահանգիստը, որն առնվազն 2023 թ.-ի հոկտեմբերից ի վեր խիստ խնդրահարույց է միջազգային ներդրումներ իրականացնելու համար:
Թե առաջին, թե երկրորդ դեպքում շահառու է հանդես գալիս Թուրքիան:
Մասնավորապես, դեռևս 1990-ականներցի ի վեր Թուրքիան դիքավորվում է որպես ՛՛Արևելք-Արևմուտք՛՛ (TRACECA) միջանցքի կարևոր խաղացող՝ նպատակ հետապնդելով ձևավորելու Եվրոպա-Կովկաս-Ասիա հաղորդակցությունը՝ շրջանցելով Ռուսաստանը: Այս ռազմավարության ներքո է այսօր Անկարան իրագործում ՛՛Միջին միջանցք՛՛ նախագիծը:
Ինչ վերաբերում է ՛՛Մերձավորարևելյան միջանցքին՛՛, ապա այն փաստացի շրջանցում է Թուրքիան: Պատահական չէ, որ նախագծի մասին G20 կոմյունիկեին առաջինն արձագանքեց հենց Անկարան՝ հայտարարելով, որ Մեծ Եվրասիայում չի կարող Թուրքիան շրջանցող որևէ մեծ տրանսպորտային նախագիծ իրականացվել:
Այսպիսով, փաստենք, որ երկու դեպքերում էր թուրքական տրանսպորտային շահը առավել քան հստակ է: Հատկապես դա կարևոր է հասկանալ՝ հաշվի առնելով միջազգային նշանակության հաղորդակցային խաբ (հանգույց) ձևավորելու Թուրքիայի նկրտումները:
Ստեղծված իրավիճակը բավականին վտանգավոր է Հայաստանի համար մի պարզ պատճառով: ՛՛Հյուսիս-Հարավ՛՛ միջանցքի իրանական ուղղությամբ ձախողումը այլևս թույլ չի տալու մեզ դիտարկել Հայաստանը որպես Պարսից ծոց-Սև ծով մուլտիմոդալ միջանցքի խաղացողի:
Դրան զուգահեռ՝ ՛՛Մերձավորարևելյան միջանցքի՛՛ սառեցումը ստիպելու է Արևմուտքին նոր երթուղիներ մշակել Եվրոպա-Կովկաս-Ասիա հաղորդակցության համար:
Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղին այս տեսանկյունից այդքան էլ նպատակահարմար չէ, քանի որ փաստացի ինտեգրված է չինական ՛՛Գոտի և ճանապարհ՛՛ ռազմավարության մեջ: Դժվար է շրջանցել չինական գործոնը:
Ահնրաժեշտ են նոր երթուղիներ, որոնցից ամենահեռանկարայինը կարող է լինել այսպես կոչված ՛՛Զանգեզուրյան միջանցքը՛՛՝ նախագիծ, որն այսօր մեզ փորձում են վաճառել ՛՛Խաղաղության խաչմերուկ՛՛ փաթեթավորմամբ:
Արևմուտքը շահագրգռված է արտատարածքային միջանցքի բացման հարցում միաժամանակ մի քանի պատճառով: Նախ՝ դա թույլ կտա անխոչընդոտ ռազմական փոխադրումներ իրականացնել Թուրքիայից Նախիջևան՝ տեղում ռազմական բազա ձևավորելու ու Իրանին հակակշիռ ապահովելու նպատակով: Մյուս կողմից, միջանցքով Արևմուտքն ակնկալում է նոր էներգետիկ հաղորդակցություն հաստատել Կասպյան ավազանի հետ՝ ապագայում Անդրկասպայն գազամուղի կառուցման ու այն Հայաստանի հարավով անցկացման, ինչպես նաև Ադրբեջան-Թուրքիա-Եվրոպա էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման հեռանկարով: