— Фарғона вилояти – 17 минг тонна
— Хоразм вилояти – 12 минг тонна
— Бухоро вилояти – 6,7 минг тонна
⚡️⚡️ Тошкент вилояти божхона бошқармаси “Ғишткўприк” чегара божхона пости ходимлари заргарлик буюмларини яширинча олиб ўтишга уринган фуқаро тўхтатиб қолишди.
👉 Қўшни мамлакатдан юртимизга кириб келаётган фуқаро ҳатти ҳаракатлари божхона ходимларининг эътиборини тортди. Ўтказилган шахсий кўрик натижасида фуқаронинг қўлидаги дастрўмоли ичига беркитилган йўловчи божхона декларациясида ёзиб курсатилмаган, оғзаки сўровда маълум қилинмаган умумий оғирлиги 240 грамм сариқ рангли металлдан ясалган,💍💍💍 заргарлик буюмлари борлиги маълум бўлди.
✍️ Ҳозирда юқоридаги ҳолат юзасидан божхона органлари томонидан суриштирув ҳаракатлари олиб борилмоқда.
❗️Эслатиб ўтамиз! Амалдаги тартибларга мувофиқ, жисмоний шахслар божхона чегараси орқали божхона тўловларисиз, йўловчи божхона декларациясида кўрсатган ҳолда умумий оғирлиги 65 граммдан кўп бўлмаган қимматбаҳо металлар ва қимматбаҳо тошлардан заргарлик буюмларини олиб киришлари мумкин.
Коррупция қарши курашишга хамма масъул
Бугунги кунда коррупция қарши курашиш хамон долзарб масала бўлиб келмоқда. Бу борада давлат ва жамият ҳаётининг барча соҳаларида коррупциянинг олдини олиш, аҳолининг ҳуқуқий онги ва ҳуқуқий маданиятини юксалтириш орқали жамиятда коррупцияга нисбатан муросасиз муносабатни шакллантириш борасида тизимли ишлар олиб борилмоқда.
Шу ўринда коррупцияни олдини олишда оиладаги тарбия ва ижобий муҳитнинг муносиб ўрни бор, албатта.
Ушбу иллатга қарши курашиш барча соҳалар қатори божхонада ҳам жуда муҳим вазифа этиб белгиланган. Шу мақсадда, Самарқанд вилояти божхона бошқармасида тизимда хизмат қилиб келаётган ходимларнинг ота-оналари ва уларнинг яқинлари билан профилактик учрашув ташкил этилди.
Унда вилоят божхона бошқармаси бошлиғи ўринбосари Ж.Файзуллаев сўзга чиқиб, муҳтарам Президентимиз томонидан соҳага кўрсатилаётган юксак эътибор натижасида барча божхона бошқармалари ва божхона постларининг инфраструктураси тубдан янгиланганлиги, ходимлар учун муносиб хизмат шароитлари яратилганлиги ҳақида гапириб, тизим ходимларининг коррупция йўлига кириб қолмаслигига соҳа ходимлари билан бир қаторда уларнинг яқинлари, оила аъзолари ҳам масъул эканликлари, бу иллатга қарши ходимнинг оила аъзолари билан ҳамкорликда курашиш лозимлиги, ҳалол, пок хизмат эвазига келаётган ризқдан яхшиси бўлмаслиги ҳақида батафсил тўхталиб ўтилди.
Тадбир сўнгида Шахсий хавфсизлик бўлими бошлғи Р.Акбаров ўз маърузасида коррупция ҳамда унинг салбий жиҳатлари, божхона органларида бундай ҳолатларга йўл қўймаслик, унга қарши муносиб курашиш бўйича амалга оширилиши лозим бўлган ишлар, олдинда турган долзарб вазифалар ҳақида тадбир иштирокчиларига маълумотлар бериб ўтди.
Тадбир коррупция ҳолати ва унинг салбий оқибатлари акс эттирилган видеоролик намойиши билан якунланди.