Самарқанд вилоят судларининг расмий канали
Официальный канал Самаркандских областных судов
Самарқанд вилоят суди раиси О. Хайитовнинг аҳоли билан навбатдаги учрашув ва сайёр қабули Тойлоқ туман Халқ қабулхонасида ўтказилди. Тадбирда, шунингдек, фуқаролик ишлари бўйича Тойлоқ туманлараро суди раиси Б. Фармонов ва Тойлоқ туманлараро иқтисодий суди раиси Ф. Мажидов ҳам иштирок этишди. Қабул жараёнида жиноят, фуқаролик, иқтисодий ва маъмурий масалалар юзасидан фуқаролар мурожаатлари кўриб чиқилди.
Ҳуқуқ тарғиботи аҳолининг ҳуқуқий маданиятини ва онгини оширишнинг энг самарали усулларидан. Ҳуқуқий маданияти юксак жамиятда ҳуқуқбузарлик ва жиноятчилик нисбатан кам учрайди.
Дастлаб, йиғилганлар билан учрашув ўтказилди. Учрашувда вилоят суди раиси О. Хайитов йиғилганларга бугунги суд-ҳуқуқ ислоҳотлари, қонунчиликдаги янгиликлар, давлатимизнинг бу соҳадаги одилона сиёсати ҳақида гапириб берди. Очиқ мулоқот тарзида ташкил этилган учрашувда тадбир иштирокчилари ҳам фаол иштирок этишди ва саволларига батафсил жавоблар олишди.
Шундан сўнг, сайёр қабул ташкил этилди. Сайёр қабулда 18 та мурожаатлар бўлди. Шундан қонунга мувофиқ келадиганлари ижобий ҳал қилинди ва қолганларига ҳуқуқий тушунтириш берилди.
Суд-ҳуқуқ масалалари юзасидан тушган барча мурожаатларга алоҳида эътибор қаратилди.
Telegram I Facebook
Янги Ўзбекистонда “Инсон қадри учун, инсон бахти учун” деган эзгу ғоя асосида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар туфайли халқимиз фаровонлигини ошириш, кўп миллатли жамиятимизда тинчлик-осойишталик, дўстлик ва ҳамжиҳатликни мустаҳкамлаш борасидаги ишлар сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилмоқда.
Улуғ айём – муқаддас Рамазон ҳайити арафасида Паст Дарғом туманида жойлашган 37-сонли манзил колониясида жиноят ишлари бўйича Паст Дарғом туман судининг сайёр суд мажлиси ўтказилди.
Сайёр судда жазо муддатини ўтаб келаётган қатъий тузалиш йўлига ўтган, қилмишидан пушаймон бўлиб қатъий тузалиш йўлига ўтган, жазодан хулоса чиқарган 19 нафар маҳкумларга нисбатан тайинланган озодликдан маҳрум қилиш жазоси енгилроқ жазога алмаштирилиб, уларга муқаддас Рамазон ҳайити байрамини ўз оила аъзолари бағрида кутиб олиш имконияти яратилди.
М.ЭРГАШЕВ,
жиноят ишлари бўйича Паст Дарғом туман суди раиси.
Ш.ГАЙБУЛОВ,
жиноят ишлари бўйича Паст Дарғом туман суди судьяси.
27.03.2025 XABAR VOHIDOV
Самарқанд вилоят судининг судьяси Ғолибжон Воҳидов Республикуа "Маҳалла" радиоканалида суд-ҳуқуқ ислоҳотлари янгиликларини шарҳлади
Давра суҳбати ўтказилди
Кейинги йилларда мамлакатимиз суд-ҳуқуқ тизимида инсон ҳуқуқларини ишончли ҳимоя қилишга қаратилган кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Айниқса, хотин-қизларнинг жамиятдаги ўрни ва нуфузини ошириш, ижтимоий-сиёсий фаоллигини мустаҳкамлаш борасидаги изчил саъй-ҳаракатлар алоҳида эътиборга лойиқ.
Жиноят ишлари бўйича Самарқанд шаҳар судининг тергов судьяси Акмал Алимов оилавий (маиший) зўравонлик ҳамда аёлларга нисбатан содир этилаётган ҳуқуқбузарлик ва жиноят ишларнинг олдини олиш бўйича масъул бўлган идоралар билан ҳамкорликда давра суҳбати ўтказди.
Давра суҳбатида Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан 2023 йил 11 апрелда имзоланган “Хотин-қизлар ва болалар ҳуқуқлари, эркинликлари ҳамда қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилиш тизимини янада такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Қонунининг мазмун-моҳияти тушунтирилди. Ушбу Қонунга мувофиқ, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекси янги 411-модда (шаҳвоний шилқимлик қилиш), 592-модда (оилавий (маиший) зўравонлик) ҳамда Жиноят кодекси 126-1-модда (оилавий (маиший) зўравонлик), 141-3-модда (шахснинг шаънини ва қадр-қимматини камситувчи ҳамда инсон ҳаётининг сир тутиладиган томонларини акс эттирувчи маълумотларни ошкор қилиш) билан тўлдирилди.
Шунингдек, иштирокчиларга мазкур турдаги ҳуқуқбузарлик ва жиноятлар ҳамда содир этилиши билан келиб чиқадиган ҳуқуқий оқибатлар ҳақида тушунчалар берилди. Давра суҳбати қизғин баҳс ва мунозараларга ҳамда савол жавобларга бой бўлди. Иштирокчиларнинг барча саволларига батафсил жавоб берилди.