🔵 ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանին ընդունել է Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Ղազախստանի միջև երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային հարցեր։
Արարատ Միրզոյանը և Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը մտքեր են փոխանակել երկու երկրների միջև ռազմավարական բնույթի գործընկերության զարգացման և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության հետագա ընդլայնման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների շուրջ։ Կարևորվել է տնտեսական, առևտրի, տրանսպորտի, նորարարությունների, կրթության ոլորտներում համատեղ նախաձեռնությունների իրականացումը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և Ղազախստանի նախագահը մտքեր են փոխանակել նաև միջազգային ու տարածաշրջանային բնույթի հարցերի շուրջ։
Նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել Ղազախստանի դիրքորոշումը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի առաջ մղման, մասնավորապես խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հարցում։
🎥⤴️ Նախարար Միրզոյանի հայտարարությունը Ղազախստանի ԱԳ նախարարի հետ հանդիպումից հետո
💬 «Երկար բանակցություններից հետո հիմա ժամանակն է ստորագրել Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագիրը և առաջ շարժվել Հարավային Կովկասում խաղաղության հասնելու և տնտեսական հնարավորությունների բացման ուղղությամբ»:
📍Աստանա
Ղազախստան պաշտոնական այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն այցելել է «Աստանա» միջազգային ֆինանսական կենտրոն:
Նախարար Միրզոյանը ծանոթացել է կենտրոնի գործունեությանը, միջազգային ընկերությունների ներգրավվածության համար ստեղծված պայմաններին և ներդրումային միջավայրին։
Անդրադարձ է կատարվել նաև կենտրոնում ներդրված՝ միջազգային ընկերությունների համար հասանելի վեճերի կարգավորման մեխանիզմին, դրա հիմքում դրված իրավական համակարգին։
Նախարար Միրզոյանին ներկայացվել է նաև կենտրոնի մաս հանդիսացող «AIFC Expat» կենտրոնի գործունեությունը, որը նորարարական լուծումներով «մեկ պատուհան» սկզբունքով ապահովում է Ղազախստան ժամանող օտարերկրացիներին անհրաժեշտ ծառայությունների մատուցումը։
В рамках официального визита в Казахстан министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян посетил Международный финансовый центр «Астана» (МФЦА).
Министр Мирзоян ознакомился с деятельностью центра, условиями, созданными для привлечения международных компаний, и инвестиционной средой.
Также были затронуты механизмы урегулирования споров, доступные для международных компаний, и правовая система, лежащая в его основе.
Министру Мирзояну была также представлена деятельность центра «AIFC Expat», входящего в состав МФЦА, который по принципу «одного окна» с использованием инновационных решений обеспечивает предоставление необходимых услуг иностранцам, прибывающим в Казахстан.
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն այցելել է «Աստանա հաբ» միջազգային կենտրոն, որը հանդիսանում է Կենտրոնական Ասիայում ամենամեծ տեխնոլոգիական կենտրոնը։
Նախարար Միրզոյանը ծանոթացել է կենտրոնի գործունեությանը, իրականացվող նորարարական ծրագրերին, այդ թվում՝ առողջապահական ոլորտում արհեստական բանականության ներդրման ուղղությամբ իրականացվող հետազոտություններին և առկա փորձին։
Անդրադարձ է կատարվել նորարարական կրթության ոլորտում Հայաստանի ու Ղազախստանի միջև համագործակցության զարգացման հնարավորություններին՝ հաշվի առնելով երկու երկրների կառավարությունների կողմից այս ուղղությանը ցուցաբերվող մեծ ուշադրությունը։ Այս համատեքստում նախարար Միրզոյանը ծանոթացել է կենտրոնում գործող «Ապագայի դպրոցին», ինչպես նաև առաջիկայում «ԹՈՒՄՈ» հայկական կենտրոնի մասնաճյուղի բացմանը, որի շուրջ պայմանավորվածությունը ձեռք էր բերվել ՀՀ նախագահի՝ 2024 թ. հոկտեմբերին Աստանա այցի շրջանակներում ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրով։
📍Астана
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян посетил международный центр "Astana Hub", который является крупнейшим технологическим центром в Центральной Азии.
Министр Мирзоян ознакомился с деятельностью центра и инновационными программами, включая исследования и имеющийся опыт внедрения искусственного интеллекта в сфере здравоохранения.
Были обсуждены возможности развития сотрудничества между Арменией и Казахстаном в области инновационного образования с учетом большого внимания, уделяемого этому направлению правительствами обеих стран. В этом контексте министру Мирзояну представили действующую в центре "Школу будущего", а также предстоящее открытие филиала армянского центра "ТУМО", договоренность о котором была достигнута в рамках меморандума о взаимопонимании, подписанного во время визита президента Армении в Астану в октябре 2024 года.
Ղազախստան պաշտոնական այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն այցելել է քաղաքական բռնաճնշումների և տոտալիտարիզմի զոհերի թանգարան և հուշահամալիր «ԱԼԺԻՐ» («Հայրենիքի դավաճանների կանանց Ակմոլինսկի ճամբար»):
Նախարար Միրզոյանը ծանոթացել է թանգարան-հուշահամալիրի նշումներին, որոնք ներկայացնում են 1930-1950 թթ. ԽՍՀՄ բռնաճնշումների արդյունքում Ղազախստանի Ակմոլ գյուղ (նախկինում՝ Մալինովկա) աքսորված կանանց պատմությունն ու դեպքերը։ Ըստ թանգարանի տվյալների՝ նրանց շրջանում եղել են նաև շուրջ 80 հայ կանայք։
Նախարար Միրզոյանը ծաղիկներ է զետեղել հուշահամալիրի տարածքում տեղադրված՝ հայ կանանց հիշատակին նվիրված հուշակոթողին և խաչքարին։
В рамках официального визита в Казахстан министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян посетил музей и мемориальный комплекс жертв политических репрессий и тоталитаризма «АЛЖИР» («Акмолинский лагерь жен изменников Родины»).
Министр Мирзоян ознакомился с экспозицией музейно-мемориального комплекса, которая рассказывает о судьбе женщин, сосланных в село Акмол (ранее Малиновка) в Казахстане в результате репрессий в СССР в 1930–1950-х годах. Согласно данным музея, среди них было около 80 армянских женщин.
Министр Мирзоян возложил цветы к мемориальному памятнику и хачкару, установленным на территории комплекса в память об армянских женщинах.