Бош прокурорнинг биринчи ўринбосари Б. Валиев раҳбарлигидаги ишчи гуруҳ томонидан ҳудудларда хорижий инвестицияларни ўзлаштириш, инвестиция лойиҳаларини ишга тушириш орқали янги иш ўринларини яратиш борасида ўтказилаётган тадбирлар давом этмоқда.
Хусусан, Андижон вилоятида Давлат инвестиция дастури доирасида жорий йил якунига қадар 31 та лойиҳа доирасида 800 млн. АҚШ долларлик тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни ўзлаштириш, шунингдек, 2024 йилга белгиланган инвестиция дастури учун истиқболли лойиҳалар рўйхатини тез фурсатларда шакллантириш юзасидан вилоятнинг барча туман (шаҳар) ҳокимларининг соҳа бўйича ўринбосарларига аниқ вазифалар белгилаб берилди ва ижроси алоҳида назоратга олинди.
Шунингдек, Хонобод шаҳридаги “Water Life Mineral” МЧЖнинг қадоқланган минерал сув ишлаб чиқариш лойиҳаси жойига чиққан ҳолда ўрганилиб, лойиҳани янада кенгайтириш, мавжуд заҳира ва имкониятлардан унумли фойдаланиш ва янги иш ўринлари яратишга алоҳида эътибор қаратиш борасида масъулларга кўрсатмалар берилди.
Ўрганишлар давом этмоқда.
🌐 Бош прокуратуранинг ижтимоий тармоқлардаги саҳифаларига аъзо бўлинг!
Telegram | Instagram | YouTube | Veb-sayt
Мажбурий ижро бюроси Жиззах вилояти бошқармаси ва унинг ҳудудий бўлимлари томонидан иш юритувдаги давлат фойдасига ундирувлар билан боғлиқ ижро ҳужжатлари ижросини таъминлаш борасида бир қатор ишлар амалга оширилмоқда.
Жорий йилнинг ўтган даврида давлат фойдасига оид 132 мингдан ортиқ ижро ҳужжатлари тамомланиб, амалда 481 млрд. сўм амалда ундирилган. Шундан солиқ қарздорлигини ундириш алоҳида назоратга олинган бўлиб, биргина ноябрь ойида 60 млрд. сўм солиқ қарздорлиги қисқартилган.
Шунингдек, қолдиқдаги ижро ҳужжатлари бўйича олиб борилган мажбурий ижро ҳаракатлари давомида қарздорларга тегишли 97,8 млрд. сўмлик 771 та (176 та автотранспорт, 255 та махсус техника, 175 та кўчмас мулк, 165 та бошқалар) мол-мулклар хатловга олиниб, шундан 68,4 млрд. сўмлик 501 та мол-мулклар савдога чиқарилган.
Мисол учун, Бюронинг Зарбдор туман бўлими томонидан олиб борилган мажбурий ижро ҳаракатлари натижасида қарздор "Zarbdor-Zomin G‘alla klaster" МЧЖ ҳисобидан давлат фойдасига жами 2 млрд. сўм солиқ қарзи тўлиқ ундирилган.
Наманган ҳарбий прокуратураси ташаббуси билан вилоят Миллий гвардия ва қўриқлаш бошқармалари ҳамда уларнинг ҳудудий бўлимлари ҳарбий хизматчилари ва ходимларининг оила аъзолари учун бўш иш ўринлари меҳнат ярмаркаси ўтказилди.
Унда вилоятдаги 45 та корхона ва ташкилот 3 мингдан зиёд бўш иш ўринлари билан иштирок этди.
Жараёнда ҳарбий хизматчилар ва ходимлар оила аъзоларининг 67 нафарига мутахассислиги бўйича ишга жойлашиш учун ташкилотларга, 15 нафарига эса қайта тайёрлаш ва касбга ўргатиш учун мономарказ ўқув курсларига йўлланмалар берилди.
"Яшил макон" умуммиллий лойиҳаси доирасида Ўзбекистон Республикаси Ҳарбий прокуратураси ташаббуси билан Мудофаа вазирлиги ҳамкорлигида кўчат экиш экологик тадбири амалга оширилди.
Жорий йилнинг 28-29 ноябрь кунлари Бош прокуратурада “Юридик шахсларнинг жиноий жавобгарлигига эътибор қаратган ҳолда коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашиш” мавзусида ўқув семинари бўлиб ўтди.
Тадбир Бош прокуратура ва Германия Федератив Республикаси Адлия вазирлиги қошидаги халқаро ҳамкорлик фонди (IRZ) томонидан ўзаро имзоланган Меморандум доирасида ташкил этилди.
Тадбирда коррупцияга қарши курашиш бўйича фаолиятни бевосита амалга оширувчи давлат органлари, тегишли вазирлик ва идораларнинг масъул ходимлари, илмий соҳа вакиллари ва изланувчилар ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этишди.
Тадбирни Ўзбекистон Республикаси Бош прокурорининг ўринбосари Светлана Артикова ва Германия халқаро ҳуқуқий ҳамкорлик фондининг Осиёдаги лойиҳаси бўйича катта менеджери Елена Филиппсенлар очиб беришди.
Ўқув семинарида Германия Федератив Республикасининг суд-ҳуқуқ идоралари вакиллари Рюдигер Райфф ва Бижан Новроусианлар маърузалар билан иштирок этиб, унда коррупцияга қарши курашиш борасида Германияда амалга оширилган ислоҳотлар ҳақида тўхталиб ўтишди.
Жумладан, халқаро экспертлар юридик шахсларнинг жиноий жавобгарлиги, давлат ва бизнес секторларида комплаенс назорат тизимлари, коррупциявий жиноятларни аниқлаш ва фош этиш, хорижий мансабдор шахсларнинг жиноий жавобгарлиги, коррупция ҳақида хабар берган шахсларни ҳимоя қилиш, соғлиқни сақлаш ва спорт соҳаларида коррупция ҳолатларини олдини олиш ва жавобгарлик масалалари ҳақида алоҳида тақдимотлар қилишди.
Тадбир давомида иштирокчилар ўзларини қизиқтирган саволларга жавоблар олишди ҳамда ўзаро фикр-мулоҳазалар алмашишди.