🔹Фарғона вилоятида 84 нафар,
🔹Хоразм вилоятида 32 нафар,
🔹Тошкент вилоятида 63 нафар,
🔹Тошкент шаҳрида 96 нафар бемор тузалиб, касалликдан соғайганлар жами 117962 (+659) нафарга етди ва соғайиш кўрсаткичи 95 фоизни ташкил этмоқда.
⚫️Шунингдек, 7 нафар коронавирусга чалинган бемор вафот этиб, касалликдан вафот этганлар сони 826 нафарни ташкил қилди.
ПУЛЬМОНОЛОГИК КАСАЛЛИКЛАР АВЛОДДАН АВЛОДГА ЎТАДИМИ?
Республика ихтисослаштирилган фтизиатрия ва пульмонология илмий-амалий тиббиёт маркази директор ўринбосари Нодир Сотволдиев билан суҳбат.
— Пульмонологик касалликлар авлоддан авлодга ўтиши ҳам мумкинми?
— Ҳамма пульмонологик касалликлар ҳам наслдан наслга ўтмайди, насл сурадиган касалликлар гуруҳига муковиcцидоз, бронхиал астма ва бошқа аллергик касаклликлар киради.
Масалан, оилада ота ёки она бронхиал астма билан касалланган бўлса, боланинг касалланиш эҳтимоли 20-30 фоизни ташкил қилиши мумкин. Агар ҳар иккаласи (ота ва она) касалланган бўлса, боланинг касалланиш эҳтимоли 75 фоиз етиш эҳтимоли бор. Бу ҳолат онанинг ҳомиладолик даврида кечадиган бўлса бу хавф яна ҳам ортишини тахмин қилиш мумкин. Респиратор инфекцион касалликлар наслдан наслга ўтмайди.
Улар келиб чиқишига кўра, организм иммун системаси фаолиятининг сустлиги, микроорганизмларнинг миқдори ва унинг вирулентлиги(микроорганизмларнинг касаллик қўзғатиши) юқори бўлишига боғлиқ.
— Ўзбекистонда нафас аъзолари касалликлари сабаб рўй берадиган ўлим кўрсаткичлари анча юқори. Бу жиҳатдан юрак-қон томир тизими касалликларидан кейинги ўринларда турса ҳам, юртимизда пульмонологлар кардиология мутахсассисларидан кам. Бугунги пандемия шароитида бу мутахассислар танқислиги сезилмаяптими?
— Давлат статистика қўмитаси берган маълумотларга кўра, нафас аъзолари касалликларида руй берадиган ўлим кўрсаткичи 2008 йилда 6,6 фоизни ташкил қилиб, учинчи ўринни эгаллаган, биринчи ўринда юрак-кон томир касалликлари (59,3 фоиз) ва иккинчи ўринда ўсма касалликлари(7,1 фоиз)ни кўрсатмоқда.
Болаларда эса нафас аъзолари касаликлари туфайли руй берган ўлим кўрсаткичлари 2008 йилда болаларда кузатилган ўлим ҳолатларининг 35 фоизини ташкил қилган.
2017-2019 йилларда нафас аъзолари касалликлар сабаб рўй берадиган ўлим кўрсаткичи камайиб, хавфли хасталиклар орасида бешинчи ўринни эгаллади. Болалар орасида бу кўрсаткич икки баравар камайиб, 16-16,6 фоизни ташкил қилди. Бу, албатта, Ўзбекистонда пульмонология соҳасининг ривожланаётганлигидан далолат беради.
Замонавий диагностик ва даволаш усуллари юртимизнинг барча худудларида татбик этилгани бунга сабаб бўлмоқда деб айта оламиз. Марказимиз ходимлари томонидан доимий янги даволаш ва диагностика стандартлари ва протоколлари ишлаб чиқилади ва унинг бажарилиши доимий мониторинг қилиб борилади. Бу хам ўз ўрнида соҳани ривожланишига олиб келиши турган гап.
Пандемия шароитида нафақат пульмонологларнинг, балки бошқа ихтисосликдаги мутахассисларнинг ҳам танқислиги кузатилди, лекин бундай ҳолатлар имкон қадар ўз вақтида бартараф этиб борилмоқда.
— Ҳозирда нафас олиш тизимида сурункали касалликлари бор беморлар учун коронавирус энг катта хавфдир. Улар ўзини вирус хавфидан ҳимоя қилиш учун нима қилишлари керак?
— Коронавирус инфекциясининг специфик профилактикаси ишлаб чиқиш босқичида. Бу вакцинация жараёни бўлиб, касалликни олдини олиш учун препарат яратиш демакдир.
Носпецифик профилактика эса ўзи-ўзини яккалаш тартиби, шахсий гигиена қоидаларига риоя қилиш, тиббий ниқоблардан тўғри ва мунтазам фойдаланиш, хоналарни тез-тез шамоллатиш, витамин ва оқсилларга бой овқатланиш ва дам олишни тўғри ташкил қилиш, шунингдек, сурункали касалликлари бор инсонлар шифокорлар назоратида доимий даволанишни давом эттиришлари керак бўлади.
ССВ: ШУ ЙИЛ 507 МИНГ НАФАР БОЛА МИКРОНУТРИЕНТ КУКУНИ БИЛАН БЕПУЛ ТАЪМИНЛАНАДИ
Соғлиқни сақлаш вазирлигида Президентимизнинг “Аҳолининг соғлом овқатланишини таъминлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори ижросини таъминлашга бағишланган тадбир бўлиб ўтди. Унда Соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари Элмира Баситханова, ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Мунир Мамедзаде ҳамда вазирлик мутасадди раҳбар ходимлари иштирок этди.
Қарорга мувофиқ, 2021 йил 1 июндан бошлаб 6 – 23 ойлик болалар учун уй шароитида тайёрланган овқатларни бойитиш мақсадида микронутриент кукуни билан бепул таъминлаш топшириғи берилган эди. Тадбирда ушбу жараён қандай кечаётгани ва бола саломатлигида микронутриент кукунининг аҳамияти борасида сўз борди.
— Соғлом авлодни вояга етказиш учун болани кўкрак сути билан озиқлантиришни тарғиб қилиш, асосий озиқ-овқат маҳсулотлари ва қўшимча таомларни тўйинтириш ишларини амалга ошириш талаб этилади, — дейди Соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари Элмира Баситханова. — Давлатимиз раҳбарининг ушбу масалага жиддий эътибор қаратиши болалар саломатлигининг нақадар муҳим аҳамиятга эга эканини билдиради. Биринчи навбатда, микронутриент кукуни билан бепул таъминлаш учун 6 – 23 ойлик болаларнинг рўйхатини шакллантириб олдик. Аниқланишича, айни пайтда мамлакатимизда 700 минг нафардан ортиқ шу ёшдаги болалар истиқомат қилади. Эндиликда микронутриент кукунларини бепул тарқатиш жараёни бошланмоқда. Жорий йил Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан ЮНИСЕФ халқаро болалар ташкилоти кўмагида жами 3 миллион 50 минг ўрам микронутриент кукунлари сотиб олиниб, 507 минг нафар 6 ойликдан 23 ойликкача бўлган болаларни ушбу кукунлар билан оила шифокорлари томонидан бепул тўлиқ таъминланади.
Албатта, бу жараённи ташкил этишда мамлакатимиздаги пандемик ҳолатни инобатга олиб, барча керакли санитария-эпидемиология қоидаларига амал қилиниши кўзда тутилган.
Тадбирда озуқавий микронутриентлар аҳамиятига алоҳида урғу берилди. Таъкидланишича, Ўзбекистонда озуқавий микронутриентлар танқислиги 6 ойдан 23 ойгача бўлган болалар ўртасида энг кўп қайд қилинган. Уй овқатларини микронутриент кукунлари билан бойитиш 6 ойликдан 23 ойликкача бўлган гўдаклар ва кичик ёшли болаларнинг витаминлар ва минераллар истеъмол қилишига имкон беради. Ўзбекистонда уй овқатларини бойитиш дастурининг жорий этилиши 6 – 23 ойлик гўдаклар ва болалар орасида темир танқислиги ва анемиянинг ривожланиш хавфини камайтиради.
— Ўзбекистонда микронутриент кукунлари билан болаларни таъминлаш илк бор амалга оширилмоқда, — дейди ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Мунир Мамедзаде. — Шу боис, Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳамда ташкилотимиз ҳамкорликда халқаро тажрибадан келиб чиққан ҳолда шу йўналишда услубий қўлланма, буклет ва бошқа тарғибот материаллари тайёрланди. Хусусан, тиббиёт ходимлари учун 3 минг нусхада “Эрта ёшдаги болаларни овқатланиши ва микронутриент етишмовчилигини олдини олиш” услубий қўлланмаси, ота-оналар учун “Микронутриент кукунлари ва унинг тавсифи” ҳамда “Ота-оналарга микронутриент кукунларини қабул қилиш бўйича эслатма” каби буклетлар ва турли вилеороликлар тайёрланди. Ўйлайманки, ушбу чора-тадбирлар ўзбекистонлик болалар саломатлигини мустаҳкамлашда муҳим аҳамият касб этади.
Тадбир давомида ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Мунир Мамедзаде томонидан Соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари Элмира Баситхановага микронутриент кукунлари топширилди ҳамда кейинги ҳамкорлиги масалалари муҳокама қилиб олинди.
Микронутриент кукунларини тарқатиш жараёнлари биринчи бўлиб намуна сифатида Сирдарё вилояти Ширин шаҳрида бошланмоқда. Шунингдек, бу ерда тиббиёт ходимлари учун тренинг ва ота-оналар учун маслаҳат бериш жараёни ҳам ташкил қилинмоқда.
Соғлиқни сақлаш вазирлигида Президентимизнинг “Аҳолининг соғлом овқатланишини таъминлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори ижроси юзасидан Соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари Элмира Баситханова, ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Мунир Мамедзаде ҳамда вазирлик мутасадди раҳбар ходимлари иштирокида бўлиб ўтган тадбирда ЮНИСЕФ томонидан болалар саломатлиги учун муҳим бўлган микронутриент кукунлари топширилди. Бу воситалар 6 – 23 ойлик болалар учун уй шароитида тайёрланган овқатларни бойитиш мақсадида аҳолига бепул тарқатилади.
Сирдарё вилоятининг Ширин шаҳрида 530 нафар бола учун микронутриент кукунлари ҳамда уларни қўллаш бўйича тавсия ва қўлланмалар аҳолига тарқатилди.