Forwarded from Shavkat Mirziyoyev_press-service
Президент Шавкат Мирзиёев Ислом Каримов номидаги Илмий-маърифий ёдгорлик мажмуасига ташрифи чоғида Биринчи Президент музейини ташкил этиш ишлари билан ҳам танишди.
Президент Шавкат Мирзиёев в ходе посещения Научно-просветительского комплекса имени Ислама Каримова также ознакомился с ходом работ по созданию музея Первого Президента.
Guliston shahar Oila va xotin-qizlar boʼlimi tashabbusi bilan "Mustahkam oila - jamiyat tayanchi" deb nomlangan seminar-trening tashkil etildi.
Maxsus reportaj | Xotin-qizlar bilan manzilli ishlash
Kambagʼallikni qisqartirish va bandlik vazirligida:
➖ Erkin Muxitdinov Kambagʼallikni qisqartirish va bandlik vazirining oʼrinbosari lavozimiga;
➖ Jamshid Аbruev Kambagʼallikni qisqartirish va bandlik vazirining oʼrinbosari lavozimiga;
➖ Raʼno Turdiboeva Kambagʼallikni qisqartirish va bandlik vazirining oʼrinbosari lavozimiga (avval Oila va хotin-qizlar davlat qoʼmitasi raisining oʼrinbosari edi);
➖ Mirzoxid Ubaydullaev Kambagʼallikni qisqartirish va bandlik vazirligi huzuridagi Mahallabay ishlash va tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi direktori lavozimiga;
➖ Ozoda Parpibaeva Kambagʼallikni qisqartirish va bandlik vazirligi huzuridagi Oila va хotin-qizlar qoʼmitasi raisi lavozimiga tayinlandi.
🔹 Baxodir Umurzakov boshqa ishga oʼtishi munosabati bilan Bandlik va mehnat munosabatlari vazirining oʼrinbosari lavozimidan;
🔹 Sodiqjon Turdiev boshqa ishga oʼtishi munosabati bilan Mahalla va nuroniylarni qoʼllab-quvvatlash vazirining birinchi oʼrinbosari lavozimidan;
🔹 Аbdulla Tursunov boshqa ishga oʼtishi munosabati bilan Mahalla va nuroniylarni qoʼllab-quvvatlash vazirining oʼrinbosari lavozimidan;
🔹 Muxtar Muxitdinov boshqa ishga oʼtishi munosabati bilan Mahalla va nuroniylarni qoʼllab-quvvatlash vazirining oʼrinbosari lavozimidan;
🔹 Nodira Egamberdieva boshqa ishga oʼtishi munosabati bilan Oila va хotin-qizlar davlat qoʼmitasi raisining oʼrinbosari lavozimidan ozod etildi.
#Tayinlov
Prezident Qaroriga ko'ra, Parpibaeva Ozoda Abduqadirovna Kambagʼallikni qisqartirish va bandlik vazirligi huzuridagi Oila va хotin-qizlar qoʼmitasi raisi lavozimiga tayinlandi.
O.Parpiboyeva avval Oila va xotin-qizlar davlat qo'mitasi raisining birinchi o'rinbosari sifatida faoliyat olib borayotgan edi.
#tayinlov
Prezident Qaroriga asosan, Turdiboyeva Raʼno Eshovna Kambagʻallikni qisqartirish va bandlik vazirining oʻrinbosari lavozimiga tayinlandi.
Bugungi kunga qadar R.Turdiboyeva Oila va xotin-qizlar davlat qoʻmitasi raisining oʻrinbosari sifatida faoliyat olib borayotgan edi.
#Xalqaro__hamkorlik
Oila va xotin-qizlar qo'mitasi vakillari hamda Jahon banki xodimlari o'rtasida uchrashuv bo'lib o'tdi. Mazkur uchrashuvda "O'zbekistondagi qishloq ayollaring iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirish"loyihasini keyin bosqichda amalga oshiriladigan ishlar to'g'risida muzokaralar olib borildi. Loyiha doirasida Farg'ona viloyatining Furqat, So‘x, Yozyovon, Qo'shtepa va Jizzax viloyatining Yangiobod, Baxmal, Zomin tumanlari xotin-qizlari uchun xorijiy ekspertlar tomonidan seminar-treninglar 1-fevraldan boshlanishi va kelgusidagi hamkorlik masalalari kelishib olindi.
Prezident Shavkat Mirziyoevning Аndijon viloyatiga tashrifi Boʼston tumanidan boshlandi.
Bu yerda yaqinda “Sayyora favvorasi” masʼuliyati cheklangan jamiyati tomonidan toʼqimachilik korxonasi ishga tushirilgan edi.
- Bu korxonaga zamin yaratayotganimizda bugungiday boʼlib ketishiga koʼpchilik ishonmagandi. Boʼston iqtisodiy jihatdan orqada qolgan tumanlardan edi. Mana shunday korxonalar ochilib, odamlarimiz daromad topayotgani quvonarli. Buni davom ettirib, ish oʼrinlarini koʼpaytirishimiz kerak, - dedi davlatimiz rahbari.
Shu yerning oʼzida kasb-hunarga qayta tayyorlash oʼquv markazi tashkil etilgan. Unda hududdagi ishsiz fuqarolar hunar oʼrganib, oʼz yoʼlini topmoqda. Jumladan, yaqinda 200 nafar ehtiyojmand xotin-qiz kasbga oʼqitilib, ishga olindi.
Prezident ular bilan suhbatda ayolning bilimli, hunarli boʼlishi oilaning katta yutugʼi ekanini taʼkidladi. Korxonaga muvaffaqiyat, ayollarga oilaviy farovonlik tiladi.