Հայ ազգը պիտի հավատա իր ներուժին և վստահաբար շարժվի առաջ, դեպի զարգացում, դեպի Արդար Հայաստան!!!
🔸«Արդար Հայաստան» կուսակցության կառավարման խորհրդի անդամ Ադելինա Շահինյանի ելույթը հիմնադիր համագումարում
Որակյալ կրթական համակարգի ապահովումը որպես երկրի կայուն զարգացման, մարդկային կապիտալի պահպանման երաշխիք
Երկրի կայուն զարգացման, մարդկային կապիտալի պահպանման ու վերարտադրության նախապայմաններից մեկը որակյալ և արդի պահանջներին համահունչ կրթության ապահովումն է։ Կրթական ոլորտի գերխնդիրը պետք է լինի կրթության որակի բարձրացումը՝ ապահովելով համակարգի արդյունավետ գործունեությունը, ազգային արժեքների ստեղծումը և դրա համակցումը տնտեսական զարգացմանը։
Կրթության ոլորտի բարեփոխումների նպատակը պետք է լինի ուսուցման, դասավանդման մեթոդներից կարողունակությունների և կոմպետենցիաների վրա հիմնված կրթական համակարգին անցնելը, որը կհանգեցնի սովորողների մտածողության, մասնագիտական նախաձեռնողականության, ինքնուրույնության զարգացմանը, ինչը կապահովի մրցունակ մասնագետի պատրաստումը:
Կրթական գործընթացում, որպես երաշխավոր հանդիսանում է ուսուցիչը: Ուստի կարևորագույն գերխնդիր է բարձրացել որակյալ, ստեղծագործական մտածողություն ունեցող, նախաձեռնող և մրցունակ ուսուցչի նկատմամբ պահանջարկը , ով ունակ է արդի աշխարհում ձևավորել համակողմանի զարգացած անձնավորություն: Նման մասնագետների վերադարձը հանրակրթական դպրոց կակնկալվի միայն սոցիալական խնդիրների լուծման, արժանապատիվ աշխատավարձի հաստատման պայմաններում, ինչը հնարավորություն կընձեռի համալրել սահմանամերձ ու փոքր բնակավայրերի դպրոցների մանկավարժական կազմը և վերստին կարժևորի ուսուցչի հեղինակությունը։
Կրթական համակարգը պետք է արմատապես վերանայել՝ հիմք ընդունելով ժամանակակից մարտահրավերները մշակել հիմնախնդիրների լուծման այնպիսի ռազմավարություն, որը կընպաստի առաջընթացի ցանկալի արդյունքների՝ բարձրացնելով կրթության և գիտելիքի վարկանիշը, ամրապնդելով Հայաստանի գիտակրթական հեղինակությունը տարածաշրջանում։
Անհրաժեշտություն է ՀՀ գիտական համակարգի վերականգման և զարգացման համալիր ծրագրի ստեղծումը, հիմնարար և կիրառական գիտությունների միջև կապի ապահովումը՝ արդյունավետ դարձնելով գիտության ու արտադրության փոխկապվածությունը։ Երիտասարդ ու տաղանդավոր գիտնականների գործունեության խրախուսումը կխթանի գյուտարաությունների ու արժեքավոր հայտնագործությունների պրոցեսը: Հայ ժողովրդի ինտելեկտուալ կարողությունները պետք է ծառայեցնել գիտական համալիրի նյութական ժառանգության զարգացմանն ու հզորացմանը։
Այս ամենին հնարավոր է հասնել միայն նվիրումով, ամենայն պատասխանատվությամբ, մեծ ջանք ու եռանդ պահանջող անմնացորդ աշխատանքով: Այլ տարբերակ չունենք, շարժվելու ենք առաջ, ստեղծելու ենք գիտակրթական նոր իրականություն հանուն հայ ժողովրդի, հանուն արդար Հայաստանի։
Մենք վստահ ենք՝ հայրենական արտադրողը պետք է հստակ զգա պետական մարմինների աջակցությունը, ոչ միայն երկրի ներսում, այլ նաև արտահանման կազմակերպման և նոր շուկաներում ներկայացված լինելու հարցում։
Նրան պետք է տրվի «Այ Թի» ոլորտի նորություններից, գյուտերից և գիտնականների աշխատանքներից օգտվելու շանս, ինչի արդյունքում մեր երկրի արտադրանքը կդառնա բացառիկ, հետաքրքիր և մրցունակ արտաքին աշխարհի համար։
Բիզնես միջավայրը չի զարգանա, եթե մեր ձեռնարկատերերը չսովորեն և տեղեկացված չլինեն բիզնեսը ճիշտ և արդյունավետ վարելու մեթոդներից։
Տարեկան բազում Ա/Ձ-ներ և ՍՊԸ-ներ են բացվում, և դրանցից շատերը ձախողվելով՝ փակվում են։
Մենք կարևոր ենք համարում պետական մակարդակով ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնողներին մշտապես վերապատրաստելու և նրանց ձեռնարկատիրական, շուկայագիտական ոլորտների գիտելիքները կատարելագործելու հարցերը։ Պետությունը պետք է անվճար, բայց պարտադիր վերապատրաստումներ իրականացնի իր երկրում բիզնես նախաձեռնած անձանց համար՝ ներգրավելով ինչպես տեղական, այնպես էլ արտասահմանյան մասնագետների, որոնք կփոխանցեն վաճառքների ավելացման, հաճախորդների սպասարկման, ծառայությունների որակյալ մատուցման և բիզնեսի համար կարևոր այլ ոլորտների մասին ժամանակակից և արդյունավետ գիտելիքներ։
Թող տարօրինակ չհնչի՝ անգամ անապատում կարելի է հզոր և ապահով պետություն ստեղծել։
Անհրաժեշտ է ունենալ քաջություն, վճռականություն և հայրենասիրության մեծ զգացում, նախանշել հեռանկարային և երկարաժամկետ նպատակներ, տքնելով կառուցել մի պետություն, որի համար մեզ շնորհակալ կլինեն և ներկայիս հասարակությունը ևեկող սերունդները։
Կարծում եմ՝ մեր գործը կգնահատեն նաև մեր երեխաները, որոնք կտեսնեն ոչ միայն սեփական ընտանիքի, այլ նաև իրենց հայրենիքի բարեկեցությունն ու հզորությունը։
Մենք պարտավոր ենք անել հնարավոր և անհնարին ամեն բան՝ մեր երկիրը ոտքի կանգնեցնելու և հզոր պետականություն ստեղծելու համար։
Չմոռանանք՝ մենք պարտք ենք նրանց, ովքեր չխնայեցին իրենց կյանքը հայրենիքի համար։ Մենք պարտավոր ենք արդարացնել նրանց իղձերն ու սպասումները։
Գնահատենք և տեր լինենք մեր երկրին։
Դեպի «Արդար Հայաստան»։
Շնորհակալություն
🔸Ելնելով ստեղծված իրավիճակից «Արդար Հայաստան» կոսակցությունը հորդորում ու պահանջում է ՀՀ իշխանություններից ու զինված ուժերից, այլ ուժային կառույցներից պահպանել սառնասրտություն, դուրս չգալ սահմանադրության շրջանակներից, ձեռնպահ մնալ անկայունություն հրահրելուց, խուսափել արյունահեղությունից ու քաղաքացիական պատերազմի բռնկումից:
Ստեղծված ծայրահեղ իրավիճակը պահանջում է երկրում ամբողջությամբ պահպանել օրինականությունը, քաղաքական ուժերը պետք է հանդուրժողականության մթնոլորտում ձեռնարկեն քայլեր
քաղաքական ճգնաժամը հաղթահարելու համար:
Ճգնաժամը կարող է հաղթահարվել բացառապես օրինական ընտրությունների միջոցով:
«Արդար Հայաստան» կուսակցությունը մեր ժողովրդից ակնկալում է իմաստություն, զգոնություն խորագույն համոզմամբ, որ կանգնած ենք մեր պետականության ամենակարևորագույն ու վճռական հանգրվանում պետականությունը պահպանելու հավատով: