Ադրբեջանական մամուլում ՀՀ-ի հասցեին հնչող ակնհայտ սպառնալիքների պակաս չկա, բայց մեր իշխանությունների քննարկումները բացառապես քյաբաբի ու խաշի շուրջ են փաստացի․․․
«Այն հրթիռային համակարգերը, որոնք կժամանեն Հայաստան, մի օր կարող են վերածվել մետաղի կույտի, քանի որ դրանք պոտենցիալ սպառնալիք են լինելու Ադրբեջանի անվտանգության համար, և Բաքուն բոլոր իրավունքներն ունի դրանք ոչնչացնելու։ Հայաստանն այս քայլին ի պատասխան անգամ…
Շարունակելով այս թեման նպատակահարմար է համարում հիշեցնել վերոնշյալ իշխանամետ փորձագետի մեկ այլ հարցազրույց, որը նա տվել է 2023 թվականի օգոստոսին՝ ասելով՝ «Խաղաղությունը պարտադրող գործողություն պետք է սկսենք՝ սեպտեմբերին»։ Դա Արցախի դեմ սկսած ագրեսիայի մեկ ամիս առաջ է եղել։ Ինչու՞ եմ դա նշում, քանի որ կարևոր է ճիշտ ու ժամանակին գնահատել Բաքվից եկող վտանգավոր ազդակները՝ հակաքայլեր ձեռնարկելու ու ագրեսիվ գործողությունները կանխելու նպատակով։
Ջայլամի պես գլուխներս հողի տակ մտցնելով, ոչինչ չտեսնելով ու հակաքայլեր չձեռնարկելով մենք ագրեսիան չենք կանխելու, այլ ճիշտ հակառակը՝ լինելու ենք անպատրաստ ու շատ ավելի խոցելի։ Ինքս շարունակում եմ մնալ այն կարծիքի, որ մենք դեռևս գործ ունենք Ադրբեջանից եկող ուժի սպառնալիքի քաղաքականության հետ, իսկ ագրեսիայի վտանգը հնարավոր է կանխել, բայց դա համառ ու նվիրված աշխատանք է պահանջում․․․
Ուշագրավ է, որ Թուրքիայում կայացած Միրզոյան-Բայրամով հանդիպման ֆոնին, ադրբեջանական իշխանական լրատվականները շարունակում են պատերազմի անթաքույց հռետորաբանությունը։
Ադրբեջանական «Baku.tv» լրատվականի այս հրապարակման մեջ ևս մեկ անգամ փորձում են հեծանիվ քշող ու եգիպտացորենի պատրաստման բաղադրատոմսով կիսվող Փաշինյանին երևակայել գոյություն չունեցող «ռևանշիստական» հակումներ։ Ընդ որում, այս ալիքի լոգոյում գրված է «Արևմտյան Ադրբեջան», այնպես, ինչպես Հայաստանի տարածքը 2022 թվականի դեկտեմբերի 24-ից անվանակոչել է Ալիևը։ Իսկ դրան մինչ օրս Հայաստանում որևէ պատշաճ քաղաքական գնահատական չի հնչել, էլ չեմ խոսում այն մասին, թե ինչպիսի արագությամբ դա կարելի էր ուղղել հենց Ադրբեջանի դեմ։
Ադրբեջանի պետական «AZ TV» հեռուստաընկերությունը իր կիրակնօրյա գլխավոր թողարկման առյուծի բաժինը, սովորույթի համաձայն, նվիրել էր Հայաստանին, Ֆրանսիային ու իհարկե, ԱՄՆ-ին։ Համաձայն իրենց քարոզչության՝ հենց ԱՄՆ-ն է այսօր արգելափակում խաղաղության հաստատումը տարածաշրջանում՝ «պատրաստելով Հայաստանին նոր պատերազմի»։ Այս անհեթեթ ու անհիմն պնդումը ամբողջությամբ բխում է Մոսկվայի շահերից ու համապատասխանում այնտեղից եկող հռետորաբանությանը։ Այս ամենը հավուր պատշաճի չի ընկալվում Վաշինգտոնում, կամ էլ ընկալման դեպքում՝ չկան հստահ հակաքայլեր։ Ադրբեջանը շարունակաբար ապացուցում է, որ չունի խաղաղության գնալու նպատակ, բայց դե շատերին «հարմար չէ» դա հասկանալ․․․
«Безотчетник»-ների ժամանակաշրջան է, ոչ ոք իր խոսքերի համար չի ուզում պատասխանատվություն ստանձնել։
Ամբողջական զրույցը՝ https://youtu.be/a3cRz88f-MY?si=UIy7Y5ezy8_OjXWh
Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում նման իրավիճակ է ստեղծվել անձրեւների հետեւանքով։
Ադրբեջանցիների «մորքուրի գանձ» տիտղոսի համար պայքարը շարունակվում է ՔՊ-ի միջեւ։ Իսկ եթե ավելի լուրջ՝ հենց երեկ իմ հարցազրույցում մանրամասն ու փաստերով ցույց եմ տվել, որ ՔՊ-ում ոմանք փորձում են Նիկոլ Փաշինյանից ավելի կոլաբորանտ դիրքավորվել, ուստի ադրբեջանամետ հայտարարությունների պակաս չկա։
Հրդեհ է բռնկվել Ադրբեջանի՝ Հեյդար Ալիևի անվան նավթավերամշակման գործարանում։ Սա տեղի է ունենում Բաքվում առատ անձրևների հետևանքով ստեղծված ծանր իրավիճակին զուգահեռ։ Անձրևների հետևանքով բազմաթիվ մեքենաներ մնացել են ջրի տակ, կան նաև շինությունների փլուզումներ։
«Հետաքրքիր ա չէ՞, որ Ալենը, Արմեն և Մհեր Գրիգորյանները, Նիկոլը... մի խոսքով բոլոր նրանք ում խոսքը վաղը մեկնաբանվելու է որպես Հայաստանի դիրքորոշում ոչ թե հովիկիհանճար` այ էդ բոլորը առանց որևէ անհրաժեշտության, առանց անկյուն քշված լինելու ցուցմունքներ են տալիս Հայաստանի դեմ։ Բայց էդ նույն մարդիկ ոչ մի դեպքում չեն ասում ոչ մի էնպիսի բան, որը ալիբի կստեղծի, վաղը-մյուս օր միջազգային ատյաններում կօգնի Հայաստանի ներկայացուցիչներին «կռուտիտ անել» նիկոլականների կերած բողկերը։
Օրինակ երբեք ոչ մի տեղ էս մարդիկ անգլերենով չեն հայտարարել, որ իքս թուղթը ստորագրում են պատերազմի սպառնալիքի ներքո, որովհետև ուրիշ ճար չունեն։ Ընդհակառակը` բոլոր ցավոտ որոշումները ներկայացնում են որպես ՀՀ շահերից բխող սեփական ու ինքնիշխան որոշումներ։ Որ հանկարծ վաղը մյուս օր էդ ամենը չկարողանանք հետողորմյա անել ուժի սպառնալիքի տակ ստորագրված լինելու իրավական հիմքով։
Կոլաբորանտը` թշնամու քաղաքական ծրագրերի իրականացումն ապահովողը հո պոզով-պոչով կենդանի չի, էս ա կոլաբորանտը»։
Միքայել Նահապետյան
«Ինչո՞ւ է Ալեն Սիմոնյանը նման հայտարարություն անում, որը բացառապես ադրբեջանական թեզերի կրկնությունն է, կամ բացառապես բխում է Ադրբեջանի շահերից․ իմ խորին համոզմամբ՝ նա ցանկանում է ուղղակի ցույց տալ ադրբեջանական կողմին, որ կարող է լինել ավելի կոլաբորանտ, ավելի ադրբեջանահաճո քաղաքականություն վարել, քան Նիկոլ Փաշինյանն է վարում։ Ես այսօր ՔՊ-ի ներսում տեսնում եմ այդ մրցակցությունը, թե ով հետագայում կարող է հավակնել վարչապետի դերին, և այդ մրցակցության շրջանակներում ոմանք իրենց գերխնդիրն են համարում հաճոյանալ հենց Իլհամ Ալիևին։ Այդ ամբողջը ես տեղավորում եմ հենց այդ տրամաբանության մեջ»: