Bolalar ombudsmanining ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalari bilan bu yerda (https://mssg.me/3aawe) tanishishingiz mumkin.
🖇️ Bugun Bolalar ombudsmani bola manfaatlariga oid masalalar yuzasidan qabulga kelgan murojaatchilarning navbatdagi qabulini o‘tkazdi.
Bugun quyidagi masalalar ko‘rib chiqildi:
☑️ Rossiya Federatsiyasida qolib ketgan nevarasini O‘zbekistonga qaytarish masalasidagi buvining murojaati;
☑️ Bolani dars mashg‘ulotlaridan qoldirib, uyida og‘ir mehnatga majbur qilayotgan otaga nisbatan chora ko‘rish va bolani onaga qaytarish masalasi yuzasidan;
☑️ Voyaga yetmagan qizni
aldab, noqonuniy ravishda uchinchi davlat orqali Turkiyaga olib ketilganligi yuzasidan;
☑️ Ota-ona nikohdan ajralganidan so‘ng bolaning otasi va boshqa qarindoshlari bilan muntazam ko‘rishish huquqi buzilayotganligiga oid;
☑️ Ona o‘z bolasiga tazyiq o‘tkazib kelayotganligi va bolani yaqin qarindoshlari o‘z qaramog‘iga olishga harakat qilayotganligi yuzasidan;
☑️ AQShda ajralish jarayonidagi O‘zbekiston fuqarolari bo‘lgan ota-ona o‘rtasidagi farzandlar 2 davlatning qay birida va qanday tarzda yashashi nizosiga oid;
☑️ maktab o‘qituvchisining bolalarni nomaqbul so‘zlar bilan haqorat qilib, millatlararo adovat mazmunidagi gaplar bilan o‘quvchilarning sha’ni va qadr-qimmatiga daxl qilayotgani hamda tazyiq o‘tkazayotganligiga oid va boshqa murojaatlar ko‘rib chiqildi.
#rasmiy_munosabat
⚡️ ⚡️ Ijtimoiy tarmoqda kichik sinf o‘quvchisini o‘qituvchi tomonidan kaltaklanayotganligi aks etgan video tarqaldi.
Bolalar ombudsmani mazkur holatni o’rganayapti❕
Dastlabki ma’lumotga ko‘ra, Xorazm viloyati Xonqa tumani 36-sonli maktabning boshlang‘ich ta’lim sinf “Mehnat fani” o‘qituvchisi M.A. joriy yilning 23-fevral kuni o‘zi ishlab kelayotgan 36-sonli maktabda 1 “A”-sinf o‘quvchilari (2016-yilda tug‘ilgan) Gʻ.O.(qiz bola), Yu.A. va D.B. (o‘g‘il bolalar)ni dars paytida nazorat ishlarini to‘g‘ri bajarmaganliklari vaji bilan kaltaklagan.
2024-yil 26-fevralda o‘qituvchining bunday noqonuniy harakatlari yuzasidan Xonqa tuman IIB tergovga qadar tekshiruv boshladi.
Tergovga qadar tekshiruv doirasida o‘quvchilar Gʻ.O., Yu.A. va D.B. larga nisbatan sudga oid tibbiy ekspertiza, o‘qituvchi M.A. ga nisbatan sudga oid psixiatriya ekspertizasi tayinlangan.
Bolalar ombudsmani bolaning qonuniy manfaatlarini ta’minlash yuzasidan o‘z kuzatuvini davom ettiradi. Bu borada qo‘shimcha ma’lumot beriladi.