29-yanvar kuni O.B. bunday harakatlari uchun ma'muriy tartibda ushlanib, bugun, 30-yanvar kuni Jinoyat ishlari bo'yicha Shaxrisabz shahar sudi tomonidan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi Kodeksning 206 (1) moddasi (Tazyiq o‘tkazgan va (yoki) zo‘ravonlik sodir etgan yoxud ularni sodir etishga moyil bo‘lgan shaxs tomonidan himoya orderi talablarini bajarmaslik) bilan 10 sutkaga ma’muriy qamoqqa olindi.
Bolalar davlat tashkilotlariga shaxsan murojaat qilish huquqiga ega
📌 "Bola huquqlarining kafolatlari to‘g‘risida"gi Qonunning 11-moddasiga ko‘ra, bola davlat organlariga mustaqil ravishda murojaat qilishga haqli.
Bunday murojaatlarni bola to‘liq muomala layoqatiga ega bo‘lmaganligi sababli ko‘rib chiqmasdan qoldirishga yo‘l qo‘yilmaydi.
"Bola huquqlarining kafolatlari to‘g‘risida"gi Qonun, 15-modda (Bolaning o‘z fikrini ifoda etish huquqi kafolatlari):
Oilada har qanday masala hal qilinayotganda bola o‘z fikrini ifoda etishga, shuningdek har qanday sud muhokamasi yoki ma’muriy muhokama jarayonida so‘zlashga haqlidir.
Bunda qaror qabul qilishga vakolatli bo‘lgan organlar va mansabdor shaxslar bolaning manfaatlariga taalluqli masalalarni hal qilishda bolaning fikrini, uning yoshidan qat’i nazar, ko‘rib chiqishi hamda bolaning eng ustun manfaatlaridan kelib chiqqan holda qarorlar qabul qilishi kerak.
⚡️Bolalar ombudsmaniga 21-yanvar kuni fuqaro (ayol) M.T.ning murojaati kelib tushdi.
Oʻz murojaatida M.T. sobiq turmush oʻrtogʻi J.M. bilan ajrashish jarayonida boʻlib, sud qarori bilan 2 nafar farzandi u bilan, yaʼni onasi bilan yashab kelishi belgilangan boʻlsada, sobiq turmush oʻrtogʻi J.M. doimiy kuzatuv va parvarishga muhtoj boʻlgan farzandi, 2021-yilda tugʻilgan M.M. ni ona ruxsatisiz nomaʼlum yoʻnalishda olib ketganligini bildirgan.
Bu holat Bolalar ombudsmani, vasiylik va homiylik, ichki ishlar va prokuratura organlari tomonidan oʻrganildi.
Aniqlanishicha, M.T.ning farzandi, 2021-yilda tugʻilgan M.B. ga “Obstruktiv bronxit” kassaligi tashxisi qoʻyilgan boʻlib, u uzluksiz ravishda tibbiy muolaja olishi, oziq-ovqat, ob-havo, maishiy buyumlar keltirib chiqaradigan turli allergik asoratlardan himoyalanishi uchun doimiy jiddiy nazoratda boʻlishi lozim. Ona shu davrga buyon farzandiga shunday parvarishni olib borgan.
2024-yil 20-yanvarda sobiq turmush oʻrtogʻi J.M. M.T. ning yashash xonadoniga kelib, onasi va bolaning oʻzi qarshiligiga qaramasdan uni nomaʼlum yoʻnalishda olib ketib, hozirda qayerdaligi, bolaning ahvoli qanday ekanligi haqida onasiga biron xabar bermagan hamda oʻzini himoya qilish imkoniyatiga ega boʻlmagan farzandini sogʻligʻini xavf ostiga qoʻyib yashirib kelgan.
Shuningdek, J.M. vasiylik va homiylik organi, terapevt-shifokor va boshqa mutasaddi organ vakillari tomonidan bolaning ahvolini aniqlash va unga zarur boʻlgan tibbiy koʻmak choralarini koʻrsatishga toʻsqinlik qilgan.
29-yanvar kuni Chilonzor tumani IIO FMB huzuridagi TB tomonidan J.M. va boshqalarga nisbatan JKning 117-moddasi 1 qismi (xavf ostida qoldirish) va 137-moddasi 2 qismi (odam oʻgʻrilash) bilan jinoyat ishi qoʻzgʻatildi. Hozirda dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.
Bolalar ombudsmani mazkur ishda bola manfaatlari yuzasidan oʻz kuzatuvini davom ettiradi.
⚡️Ijtimoiy tarmoqlarda IIB xodimlari bir bolani mashinaga majburan tiqib olib ketishi aks etgan video tarqalib, 1-fevral kuni tasvirdagi bolaning onasi Bolalar ombudsmaniga murojaat qildi.
Aniqlanishicha, 2023-yil 22-dekabr kuni Chilonzor tumani Chilonzor-3 mavzesida IIO xodimlari Sh.M. va A.O. lar 2011-yilda tug‘ilgan K.P. da pirotexnika vositalari borligini aniqlab, bolani xizmat mashinasiga kuch ishlatib, majburan o‘tqazishga uringan holda unga nisbatan qo‘pol va nomaqbul munosabatda bo‘lganlar.
Buning oqibatida esa bola bosh sohasidan lat yegan va qattiq emoеsional qo‘rqish holatiga tushgan.
Ichki ishlar xodimlariga nisbatan mazkur holat yuzasidan xizmat tekshiruvi o‘tkazilib, Sh.M. va A.O. larning harakatlarida voyaga yetmagan K.P. ga nisbatan qo‘pol munosabatda bo‘lish hamda IIV Kasb madaniyati kodeksini buzish holatlari yuzasidan xayfsan intizomiy jazosi qo‘llanilgan.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlarining bola manfaatlariga zid bo‘lgan bu kabi harakatlariga mutlaqo yo‘l qo‘yib bo‘lmaydi va bunga javoban qonun doirasidagi qat’iy chora ko‘rilishi shart.
Hozirda Bolalar ombudsmani so‘roviga ko‘ra Toshkent shahar prokuraturasi mazkur holatga huquqiy baho berish masalasini o‘rganmoqda.
Bu borada qo‘shimcha ma’lumot beriladi.
📔 “Ҳуқуқ билимдони” Омбудсман викторинаси ғолиблари тақдирланди
2024 йилнинг 2 февраль куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (oмбудсман) ҳамда Касаба уюшмалари Федерацияси томонидан “Ҳуқуқ билимдони” Омбудсман викторинасининг якуний II босқичи ўтказилди.
Жамиятда ногиронлиги бўлган болаларнинг ҳуқуқ соҳасига бўлган қизиқишини ҳамда билимларини оширишга қаратилган мазкур лойиҳа 3 декабрь – Халқаро ногиронлар куни ҳамда Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларация қабул қилинганининг 75 йиллиги муносабати билан ўтган йилнинг декабрь ойида старт олган эди.
2 босқичдан иборат ушбу Викторинада Тошкент ва Фарғона вилоятлари ҳамда Тошкент шаҳрида жойлашган таянч ҳаракати шикастланган болалар учун мактаб-интернатларининг 750 нафарга яқин ўқувчилари қамраб олинган.
Омбудсман викторинанинг якуний босқичида ҳудудлардан энг юқори балл тўплаган 10 нафар ўқувчи иштирок этди.